TOP 6: najcenniejsze zabytki Raciborza

Jest historyczną stolicą Górnego Śląska oraz jednym z ciekawszych kierunków wycieczki dla tych, którzy stawiają na kontakt z cennymi zabytkami. Racibórz to wspaniałe atrakcje i cenne perełki dawnej architektury. Co warto zobaczyć w tym mieście? Oto atrakcje, na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę podczas pobytu w tym mieście.

Miejsce 6. Fortyfikacje


Przy ulicach Basztowej, Batorego, Drzymały oraz Leczniczej, wciąż można zobaczyć pozostałości dawnych fortyfikacji miejskich. Szczególnie ciekawą pamiątką jest tu wieża więzienna, którą można zobaczyć przy ulicy Basztowej. Jest ona ciekawym przykładem architektury renesansowej, któremu miłośnicy historii chętnie poświęcają swój czas.

Miejsce 5. Nekropolia Piastów


Kto w czasie wycieczki po Raciborzu będzie chciał odwiedzić miejsce spoczynku dawnych panów tego miasta, ten powinien wybrać się do kościoła p. w. Św. Ducha. W należącej niegdyś do dominikanek świątyni pochowano wielu władców górnośląskich z rodu Piastów i Przemyślidów. Dziś w prezbiterium tej świątyni znajduje się ciekawa ekspozycja, dzięki której każdy z nas może się dowiedzieć, jak wyglądało wnętrze średniowiecznego grobowca.

Miejsce 4. Kościół św. Jakuba


Kto znajdzie się na raciborskim rynku, ten z pewnością zwróci uwagę na tak ciekawy zabytek, jakim jest kościół św. Jakuba. Zabytek ten pochodzi z XIII wieku i jest wspaniałą pamiątką po dominikanach, działających na terenie Raciborza do 1810 roku. Sam kościół jest ciekawym zabytkiem sztuki sakralnej, warto zatem w trakcie wycieczki po historycznej stolicy Górnego Śląska zajrzeć do jego wnętrza.

Miejsce 3. Kolumna maryjna


Nie brak na terenie Raciborza ciekawych przykładów sztuki barokowej. Najwspanialszym reprezentantem tego stylu jest Kolumna Maryjna, zdobiąca rynek. Jej pojawienie się na rynku było możliwe dzięki pieniądzom Marii Elżbiety Gaschin i rajców miejskich, którzy w ten sposób chcieli podziękować za oszczędzenie miasta w czasie epidemii cholery. O fundatorach do dziś przypominają zdobiące kolumnę herby. Można tu również zobaczyć posąg Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej oraz mniejsze figury, św. Floriana, św. Sebastiana i św. Marcelego – patrona miasta.

Miejsce 2. Kościół farny


Kościół p. w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przyciąga wspaniałym wystrojem wnętrza oraz historią, sięgającą początków XIII stulecia. Dlaczego warto tu zajrzeć? Bo ten gotycki kościół kryje w swych murach wiele cennych dzieł sztuki sakralnej. Monumentalny ołtarz główny z połowy XVII wieku, figurka św. Marcelego (patrona Raciborza) oraz XV-wieczna Kaplica Polska, będąca miejscem kultu świątobliwej Eufemii Ofki Piastówny – oto atrakcje, które z pewnością warto zobaczyć w czasie pobytu w Raciborzu.

Miejsce 1. Zamek


Dawna siedziba raciborskich książąt jest dziś miejscem, w którym można zapoznać się z ciekawymi dziejami Raciborza. Ten cenny zabytek jest jednocześnie pięknym przykładem dawnej architektury. Na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę w tym miejscu? W skład raciborskiego kompleksu zamkowego wchodzą m. in. takie atrakcje, jak gotycka kaplica św. Tomasza Becketa z Canterbury, dom książęcy oraz budynek bramny. Warto też zwrócić uwagę na zabudowania browaru zamkowego oraz na fragmenty dawnych murów obronnych. Całość, dzięki wieloletnim pracom, prezentuje się wspaniale, dzięki czemu Racibórz staje się ważnym ośrodkiem turystycznym, chętnie odwiedzanym nie tylko przez miłośników historii.

Wycieczki po tak ciekawym mieście, jakim jest Racibórz, mogą się dla każdego z nas stać wspaniałą przygodą. Atrakcje, z jakimi można się spotkać na terenie historycznej stolicy Górnego Śląska, z pewnością zasługują na uwagę, a czas poświęcony na odkrywanie ich wartości i piękna na pewno nie będzie czasem straconym.

One thought on “TOP 6: najcenniejsze zabytki Raciborza”

Dodaj komentarz

Related Post