Małopolskie zabytki mają ogromną wartość. Nie brak w ich gronie ciekawych przykładów architektury drewnianej, obok których nie można przejść obojętnie. Dla tych osób, które interesują się ludowym budownictwem i sztuką sakralną, bardzo atrakcyjnym punktem w programie jurajskiej wycieczki może się stać miejscowość Racławice. Tutejszy kościół parafialny to cenny zabytek, którzy przyciąga zarówno swą formą, jak i wspaniałym wystrojem wnętrza. Co warto wiedzieć na temat tego obiektu?
Kościół Narodzenia NMP w Racławicach to cenny zabytek drewnianej architektury, który powstał w początkach XVI stulecia. do dziś obiekt ten wyróżnia się swa późnogotycką formą, przypominającą najlepiej o jego długiej historii. Cenne dzieła sztuki czekają w jego wnętrzu, nic więc dziwnego, że osoby zainteresowane ta dziedziną chętnie zaglądają do kościoła. Nie brak tu gotyckich detali, pięknych rzeźb oraz cennych obrazów. Na co warto zwrócić szczególną uwagę podczas zwiedzania tego kościoła? Intrygują ciekawe polichromie. Wykonane w początkach XVII wieku, stanowią ciekawy przykład sztuki renesansowej. Miłośników sztuki gotyckiej może tu z kolei oczarować rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem z początku XV wieku – cenny zabytek, z którego Racławice mogą być dumne. W kościele tym warto też zwrócić uwagę na obrazy czterech Świętych Dziewic i Zwiastowania z 1472 roku, piękny krucyfiks umieszczony na belce tęczowej oraz późnogotyckie rzeźby Matki Boskiej i św. Jana Ewangelisty z początków XVI wieku to kolejne elementy kościelnego wyposażenia, którym warto się uważniej przyjrzeć. Całość robi ogromne wrażenie na turystach i sprawia, że kościół ten jest jednym z najważniejszych zabytków drewnianej architektury na terenie Jury.
Niewielkie Racławice dla każdego z nas mogą stać się wyjątkowo ciekawym punktem w programie wycieczki po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W tej miejscowości każdy z nas może się przekonać, że Małopolska to wyjątkowa, pełna kontrastów kraina, na terenie której z cennymi dziełami sztuki możemy się spotkać nawet w niewielkich miejscowościach, leżących z dala od głównych tras turystycznych.