Podkarpackie zamki: gdzie warto się wybrać?

Podkarpacie to magiczna kraina, na terenie której każdy miłośnik pięknej architektury i historii znajdzie dla siebie coś ciekawego. Jedną z ciekawszych propozycji na odkrycie magii tego regionu są wycieczki śladem podkarpackich zamków. Na jakie obiekty warto zwrócić uwagę?

Rzeszów – rezydencja Lubomirskich


Wprawdzie pierwszym panem tego zamku (i jego budowniczym) był Mikołaj Spytek Ligęza, dziś rzeszowski zamek kojarzony jest przede wszystkim z rodziną Lubomirskich. Potężne bastiony, które otaczają tę budowlę, do dziś robią wrażenie, podobnie jak zamkowa wieża, która już z daleka przyciąga uwagę zaglądających do Rzeszowa turystów. I choć wnętrza zamku, służącego dziś jako sąd, są niedostępne dla zwiedzających, warto wybrać się na spacer wokół tej budowli.

Na królewskim zamku w Przemyślu


Wizytę w Przemyślu koniecznie trzeba zaplanować w taki sposób, by znaleźć czas na wizytę na tutejszym zamku. Ta renesansowa budowla powstała w miejscu, w których już w czasach Kazimierza Wielkiego istniała gotycka budowla obronna. Dzieje osadnictwa na Wzgórzu Zamkowym są jednak dłuższe, o czym przypominają pozostałości rotundy i palatium, widoczne na zamkowym dziedzińcu. Są to pamiątki z czasów Bolesława chrobrego, którym warto się przyjrzeć uważniej.

Baranów Sandomierski – podkarpacki „mały Wawel”


Zamek w Baranowie Sandomierskim nie bez powodu tak często nazywany jest „małym Wawelem”. Większość zwiedzających ten zabytek koncentruje się na jego wspaniałym dziedzińcu, otoczonym charakterystycznymi krużgankami. Część zamku jest obecnie udostępniana turystom, dzięki czemu można zwiedzić niektóre wnętrza w towarzystwie miejscowego przewodnika, a przy okazji dowiedzieć się sporo o Rafale z Leszczyńskich (dzięki któremu rozpoczęto budowę zamku w Baranowie), jak i o kolejnych właścicielach tej rezydencji: Wiśniowieckich, Lubomirskich, Potockich oraz Krasińskich.

Z wizytą w Krasiczynie


Zamek w Krasiczynie to jedna z cenniejszych perełek polskiej architektury, a spacer po otaczającym tę rezydencję parku sprawi każdemu z nas wiele radości. Ta piękna budowla, wzniesiona z woli kasztelana przemyskiego Stanisława Krasickiego, jest wyjątkowym miejscem dla miłośników historii. Od lat 30-tych XIX wieku znajdowała się ona w rękach Sapiehów, po których do dziś zachowało się tu sporo pamiątek. Budowla ta do dziś wzbudza zachwyt swoimi attykami i dekoracjami, uwagę przyciągają też charakterystyczne baszty. Całość robi ogromne wrażenie, dzięki czemu wizyta w tym miejscu na długo zapisuje się w pamięci wszystkich zwiedzających.

Łańcut – zamek pełen skarbów


Piękna architektura i zachwycające wnętrza, malowniczy park oraz muzealne zbiory, którym nie można się oprzeć – oto atrakcje, dzięki którym Łańcut stał się jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych na terenie Podkarpacia. Ta wspaniała rezydencja magnacka, związana z rodami Lubomirskich i Potockich, ma się czym pochwalić, a w trakcie zwiedzania wnętrz możemy nacieszyć się widokiem unikalnych zbiorów. Wspaniała oranżeria, storczykarnia oraz powozownia, pełna zabytkowych karet – oto kolejne czynniki, dzięki którym wizyta na zamku w Łańcucie zrobi wrażenie nawet na tych najbardziej wymagających turystach.

Wycieczki po Podkarpaciu mogą się dla każdego z nas okazać wspaniałą przygodą, a tutejsze zamki oczarują nas swą historią i wyjątkową formą. W tej części kraju nikt z nas nudzić się nie będzie, a dzięki tutejszym zabytkom w prosty i przyjemny sposób poszerzymy swą wiedzę na temat historii.

Więcej inspirujących pomysłów na podróże po Polsce znajdziesz na travellikeagirl.pl

One thought on “Podkarpackie zamki: gdzie warto się wybrać?”

Dodaj komentarz