Kościół św. Barbary w Mikuszowicach to jeden z najcenniejszych zabytków, jakimi może się pochwalić Bielsko-Biała oraz jedna z cenniejszych perełek drewnianej architektury na terenie województwa śląskiego.
Dlaczego w trakcie wycieczki po tym mieście warto zajrzeć do Mikuszowic i zwiedzić ten zabytek?
Same Mikuszowice to wieś o ciekawej historii, której warto poświęcić swój czas. Mikuszowice powstały na przełomie XIII i XIV wieku, kiedy to prowadzono dość intensywną kolonizację ziem w rejonie Bielska. Od XIV wieku niewielkie Mikuszowice znajdowały się w granicach dwóch księstw. Dlaczego? Bo rzeka Biała stała się granicą pomiędzy Księstwem Oświęcimskim i Cieszyńskim. W ten oto sposób miejscowość została podzielona na Mikuszowice Krakowskie (które od połowy XV wieku były wsią królewską i wchdziły w skład dóbr łodygowickich) i Mikuszowice Śląskie. Oczywiście w okolicy znajduje się wiele innych ciekawych zabytków sakralnych. Wyróżnić tutaj można zabytki sakralne w Wodzisławiu Śląskim. Zresztą warto ogólnie zainteresować się i zobaczyć atrakcje turystyczne dostępne w tej miejscowości – sprawdź ten artykuł zanim odwiedzisz Wodzisław Śląski.
O zabytkowym kościele w Mikuszowicach Krakowskich
Zabytkowy kościół pw. św. Barbary w Mikuszowicach Krakowskich to cenny zabytek architektury sakralnej, mogący się pochwalić historią sięgającą końca XVII wieku. Utrzymany w stylu śląsko-małopolskim, jest jedną z ważniejszych atrakcji na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego. Co możemy zobaczyć w jego wnętrzu? Przede wszystkim wspaniałą polichromię, na której przedstawiono sceny z życia św. Barbary. Gotycka, drewniana, XV-wieczna rzeźba Matki Bożej z Dzieciątkiem, należąca do grupy figur określanych mianem śląskich Madonn Pięknych, pięknie dekorowane ołtarze boczne oraz wierna kopia gotyckiego ołtarza szafkowego z XV wieku, w którym przedstawiona jest scena Rozesłania Apostołów – oto atrakcje,którym z pewnością warto poświęcić swój czas.