5 najsłynniejszych zabytków na świecie

Jesteśmy pasjonatami podróżowania, dlatego też stworzyliśmy listę najsłynniejszych zabytków na świecie. Budynki te zyskały taką renomę ze względu na swoją wartość historyczną i znaczenie kulturowe, że ich zwiedzanie jest obowiązkowym punktem w życiu każdego podróżnika.

Doświadczenia związane z odkrywaniem nowych miejsc są warte każdej złotówki, która płacimy. A robienie tego poprzez poznawanie najsłynniejszych zabytków w historii może stać się niezapomnianym przeżyciem.

5 najsłynniejszych zabytków na świecie

Statua Wolności

Jest to jeden z najwyższych pomników na świecie i jeden z najczęściej odwiedzanych w Stanach Zjednoczonych. Statua powstała jako dar Francji dla narodu amerykańskiego i znajduje się na Liberty Island, na obrzeżach Manhattanu. Gest ten miał na celu upamiętnienie 100. rocznicy uchwalenia Deklaracji Niepodległości USA i został zainaugurowany w 1886 roku.

Liberty Enlightening the World to oficjalna nazwa Statuy Wolności. Był to pierwszy obraz Stanów Zjednoczonych, jaki zobaczyli imigranci, gdy przybyli drogą morską. Symbolizował on wtedy – i nadal symbolizuje – wolność i niepodległość tego narodu.

Tadż Mahal

Kolejnym z najbardziej znanych na świecie zabytków jest to cudo znajdujące się w mieście Agra. Zbudowany w 17 wieku, Taj Mahal jest jednym z symboli Indii. Muzułmański cesarz Shah Jahan stworzył to mauzoleum, aby upamiętnić swoją zmarłą żonę, która zmarła podczas porodu czternastego dziecka pary (tak, dobrze przeczytaliście). Aby uczcić jej pamięć, cesarz postanowił stworzyć Tadż Mahal, przekształcając go w pomnik pogrzebowy zbudowany z miłości do żony.

La Sagrada Familia

Jest to jedno z arcydzieł Antoniego Gaudiego i jeden z najsłynniejszych zabytków w Hiszpanii, jak również jest największym przedstawicielem katalońskiej architektury modernistycznej. Jego budowa rozpoczęła się w 1882 roku w Barcelonie i do dnia dzisiejszego jest w ciągłej budowie. Ponadto, zabytkowe budynki wymagają okresowej odnowy, tak jak starodawny dworzec kolejowy w Witnicy. Część zbudowana przez Gaudiego (tj. fasada Narodzenia Pańskiego i krypta) została wpisana przez UNESCO na Listę Światowego Dziedzictwa. Ciekawostką dotyczącą Sagrada Familia jest fakt, że po ukończeniu będzie to najwyższy kościół chrześcijański na świecie.

Koloseum

Koloseum, pochodzi z czasów Imperium Rzymskiego i znajduje się w centrum miasta. Widzowie przybywali tu, aby podziwiać walki gladiatorów i inne rozrywki tamtych czasów. Dziś można zwiedzić wnętrze i zobaczyć część, która znajdowała się pod areną. Mimo, że trzęsienia ziemi spowodowały wiele szkód, Koloseum nadal zachowuje większość swojej struktury w nienaruszonym stanie. Jest to prawdopodobnie najbardziej emblematyczne miejsce w całych Włoszech i zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa.

Mur Chiński

Jest to dzieło budowane i przebudowywane od 5 wieku p.n.e. do 16 wieku. Ponad połowa naszej ery w budowie! Jakby tego było mało, niektóre z jego punktów są obecnie w trakcie renowacji. Mur został zbudowany w celu ochrony północnej granicy Imperium Chińskiego przed ciągłymi atakami koczowników Xiongnu z Mongolii i Mandżurii.

Wielki Mur Chiński jest uważany za jeden z 7 cudów świata i jeden z najczęściej odwiedzanych zabytków na świecie. Nie trzeba chyba mówić, że jest to obowiązkowy punkt programu, jeśli zdecydujecie się na przygodę w tym azjatyckim kraju.

Related Post